2020-2021 Courses

Advanced Placement
Course Instructor Day/Time
AP Calculus Noelle Bandy Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP Language and Composition Margaret Shuman Monday - 10:45 AM to 2:00 PM
AP Psychology Jason David Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
AP United States History Grace Bailey Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM

Apologetics / Speech & Debate
Course Instructor Day/Time
Advanced Competitive Debate Patsy Butman Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Competitive Debate Section A Patsy Butman Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Competitive Speech Patsy Butman Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
CT-1 When Students Ask: Tough Questions, Doubt & Uncertainty (Mon) Peter Bocchino Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
CT-1 When Students Ask: Tough Questions, Doubt & Uncertainty (Wed) Peter Bocchino Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
CT-2 When Professors Ask: Critical Thinking in Higher Education Peter Bocchino Monday - 12:45 PM to 2:15 PM

Fine Arts Electives
Course Instructor Day/Time
Character Design Anderson Carman Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Classical Art (M2:30) JoDette DiDomizio Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Classical Art (W10:45) JoDette DiDomizio Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Classical Drawing Chris DiDomizio Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Drama: Fall/Spring Amy Meyer Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Filmmaking Matthew Straw Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Health (FALL) Acting (SPRING) Amy Meyer Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Intro to Comics Anderson Carman Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Intro to Photography (12:45) Benjamin Lipford Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Painting the Old Masters Way JoDette DiDomizio Monday - 12:45 PM to 2:15 PM

Foreign Languages
Course Instructor Day/Time
American Sign Language (ASL) for MS Teresa Hatten Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
American Sign Language (ASL1) Teresa Hatten Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
American Sign Language (ASL2) Teresa Hatten Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
American Sign Language (ASL3) Teresa Hatten Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
French 1A Mary Cypher Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
French 3 Mary Cypher Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
German 1 Maren Katz Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
German 3 Maren Katz Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Latin 1 Helene Ranwez Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Latin 1A Helene Ranwez Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Latin 1A (W9:00) Helene Ranwez Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Latin 2 Helene Ranwez Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Spanish 1 Mary Cypher Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish 1A Karen B. Holston Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Spanish 1B Karen B. Holston Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish 2 Xiomara Castro Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Spanish 3 Xiomara Castro Monday - 9:00 AM to 10:30 AM

Health & Physical Education
Course Instructor Day/Time
Basketball Kareem Horton Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Health (FALL) Acting (SPRING) Amy Meyer Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM

History & Social Studies
Course Instructor Day/Time
American History (Mon) Brad Winsted Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
American History (Wed) Amy Meyer Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP Psychology Jason David Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
AP United States History Grace Bailey Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Economics (FALL)/ US Gov't (SPRING) Tim Jarnagin Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Georgia Studies Angie Nasrallah Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Government & Economics Brad Winsted Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
MS Government/Economics Linda Richardson Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
World History (Wed) Amy Meyer Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
World History: Creation to Christ’s Resurrection Renee Dillard Monday - 10:45 AM to 12:15 PM

Language Arts
Course Instructor Day/Time
6/7 Grammar & Composition Linda Richardson Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
7/8 Grammar & Composition Linda Richardson Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
9th Grade Literature & Composition Angie Nasrallah Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
AP Language and Composition Margaret Shuman Monday - 10:45 AM to 2:00 PM
Creative Writing Angie Nasrallah Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Literature for Middle School Linda Richardson Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Multicultural Literature & Composition Margaret Shuman Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
World Literature: Literary Analysis & Writing Eve Rumbaugh Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM

Math
Course Instructor Day/Time
Algebra 1 (Mon) Derek Owens Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Algebra 1 (Mon) Linda Richardson Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Algebra 2 (Mon) Derek Owens Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Algebra 2 (Wed) Noelle Bandy Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
AP Calculus Noelle Bandy Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Geometry (Mon) Derek Owens Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Geometry (Wed) Noelle Bandy Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Math Tutoring (M12:45) Karren Richardson Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Math Tutoring (M2:30) Karren Richardson Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Middle School Math Vicki Hightower Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Pre-Algebra (Mon) Vicki Hightower Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Pre-Calculus Derek Owens Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM

Other Electives
Course Instructor Day/Time
“Infusion” (Bible Course) James Saxon Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
AP Psychology Jason David Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Career Prep Skills (Fall) Karen B. Holston Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Career Prep Skills (Spring) Karen B. Holston Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Personal Finance William Renje Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Yearbook (M10:45) Keicha Barnum Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Yearbook (M9:00) Keicha Barnum Monday - 9:00 AM to 10:30 AM

Science
Course Instructor Day/Time
Biology 1: General HS Biology and Lab Beth Bacon Wednesday - 10:30 AM to 12:30 PM
Chemistry & Lab: HS General David Cain Monday & Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Chemistry (W10:45) Kathryn Romanoff Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Chemistry (W12:45) Kathryn Romanoff Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Computer Science (Mon) Tom Robinson Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Forensics (M2:30) David Cain Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Forensics (W10:45) David Cain Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Human Anatomy & Physiology David Cain Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Life Science for Middle School Beth Bacon Wednesday - 12:30 PM to 2:30 PM
Marine Biology David Cain Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
MS Chemistry & Physics Renee Dillard Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Physical Science Kathryn Romanoff Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Physics Derek Owens Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM

Sixth Grade Core Classes
Course Instructor Day/Time
6/7 Grammar & Composition Linda Richardson Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Literature for Middle School Linda Richardson Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Middle School Math Vicki Hightower Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
MS Chemistry & Physics Renee Dillard Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
MS Government/Economics Linda Richardson Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish 1A Karen B. Holston Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
World History: Creation to Christ’s Resurrection Renee Dillard Monday - 10:45 AM to 12:15 PM