2019-2020 Courses

Advanced Placement
Course Instructor Day/Time
AP Calculus Derek Owens Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP English Literature and Composition Margaret Shuman Monday - 10:45 AM to 2:00 PM
AP Environmental Science David Cain Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
AP Government/Economics Steve Heimler Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
AP Human Geography Jason David Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP Psychology Jason David Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
AP Statistics Zohra Gutierrez Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
AP-Honors US History Steve Heimler Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
AP-Honors World History Steve Heimler Monday - 12:45 PM to 2:15 PM

Apologetics / Speech & Debate
Course Instructor Day/Time
Advanced Competitive Debate Patsy Butman Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Competitive Debate Section A Patsy Butman Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Competitive Debate Section B Patsy Butman Wednesday - 4:15 PM to 5:45 PM
Competitive Speech (Mon) Dana Spears Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Competitive Speech (Wed) Patsy Butman Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
CT-1 When Students Ask: Tough Questions, Doubt & Uncertainty (Mon) Peter Bocchino Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
CT-1 When Students Ask: Tough Questions, Doubt & Uncertainty (Wed) Peter Bocchino Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
CT-2 When Professors Ask: Critical Thinking in Higher Education Peter Bocchino Monday - 12:45 PM to 2:15 PM

Fine Arts Electives
Course Instructor Day/Time
Character Design Anderson Carman Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Classical Art (M10:45) JoDette DiDomizio Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Classical Art (W10:45) JoDette DiDomizio Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Classical Drawing (W12:45) JoDette DiDomizio Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Classical Figure Drawing & Portraits (M2:30) Chris DiDomizio Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Classical Painting (M12:45) JoDette DiDomizio Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Drama: Fall/Spring Dana Spears Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Filmmaking Matthew Straw Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Photoshop (W10:45) Anderson Carman Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Sewing Maren Katz Monday - 2:30 PM to 4:00 PM

Foreign Languages
Course Instructor Day/Time
American Sign Language (ASL1) Teresa Hatten Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
American Sign Language (ASL2) Teresa Hatten Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
American Sign Language (ASL3) Teresa Hatten Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
American Sign Language for MS Teresa Hatten Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Chinese 1 Shu Maria McCluer Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Chinese 2 Shu Maria McCluer Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Chinese 3/8 Shu Maria McCluer Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
German 1 Maren Katz Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
German 2 Maren Katz Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Latin 1 Helene Ranwez Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Latin 1A Helene Ranwez Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Latin 2 Helene Ranwez Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Spanish 1 Mary Cypher Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Spanish 1A Karen B. Holston Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Spanish 1B Karen B. Holston Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish 2 Mary Cypher Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM

Health & Physical Education
Course Instructor Day/Time
Basketball Kareem Horton Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Health (Fall Term Only) Dana Spears Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Health (Spring Term Only) Dana Spears Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Sports Fitness Kareem Horton Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM

History & Social Studies
Course Instructor Day/Time
American History (Mon) Brad Winsted Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
American History (Wed) Dana Spears Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP Government/Economics Steve Heimler Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
AP Human Geography Jason David Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP Psychology Jason David Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
AP-Honors US History Steve Heimler Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
AP-Honors World History Steve Heimler Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Economics and Government Dana Spears Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Government & Economics (Mon) Brad Winsted Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Renaissance & Reformation History Linda Richardson Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
World History & Religions Brad Winsted Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
World History (Wed) Dana Spears Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM

Language Arts
Course Instructor Day/Time
6/7 Grammar and Composition Linda Richardson Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
7th Grade Literature & Composition Dana Spears Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
8th Grade English Dana Spears Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
9th Grade Literature & Composition Angie Nasrallah Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
American Literature Eve Rumbaugh Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
AP English Literature and Composition Margaret Shuman Monday - 10:45 AM to 2:00 PM
High School Creative Writing Angie Nasrallah Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Literature for Middle School Linda Richardson Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
MS Creative Writing Angie Nasrallah Wednesday - 9:30 AM to 10:30 AM
Multicultural Literature & Composition Margaret Shuman Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
World Literature: Literary Analysis & Writing Eve Rumbaugh Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM

Math
Course Instructor Day/Time
Algebra 1 (Mon) Derek Owens Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Algebra 1 (Wed) Tom Robinson Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Algebra 2 (Mon) Derek Owens Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Algebra 2 (Wed) Zohra Gutierrez Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
AP Calculus Derek Owens Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
AP Statistics Zohra Gutierrez Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM
Consumer Math Noelle Bandy Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Geometry (Mon) Derek Owens Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Geometry (Wed) Noelle Bandy Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Math Tutoring (M12:45) Karren Richardson Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Math Tutoring (M2:30) Karren Richardson Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Math Tutoring (W10:45) Noelle Bandy Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Math Tutoring (W9:00) Vicki Hightower Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Middle School Math Zohra Gutierrez Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Pre-Algebra (Mon) Vicki Hightower Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Pre-Algebra (Wed) Tom Robinson Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Pre-Calculus Derek Owens Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM

Other Electives
Course Instructor Day/Time
“Infusion” (Bible Course) James Saxon Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
AP Psychology Jason David Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Bible and the Arts Beth Bacon Wednesday - 9:30 AM to 10:30 AM
Career Prep Skills (1 semester course) Karen B. Holston Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM

Science
Course Instructor Day/Time
AP Environmental Science David Cain Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Biology 1: General HS Biology and Lab (W10:30) Beth Bacon Wednesday - 10:31 AM to 12:30 PM
Biology 1: General HS Biology and Lab (W12:30) Beth Bacon Wednesday - 12:30 PM to 2:30 PM
Biology I: General HS Biology & Lab David Cain Monday - 12:30 PM to 2:30 PM
Biology II: Human Anatomy & Physiology David Cain Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Chemistry & Lab: HS General David Cain Monday & Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Chemistry (W10:45) Kathryn Romanoff Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Chemistry (W12:45) Kathryn Romanoff Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Computer Science (Mon) Tom Robinson Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Computer Science (Wed) Tom Robinson Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Earth Systems David Cain Monday - 2:30 PM to 4:00 PM
Forensics David Cain Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
Life Science for Middle School Linda Richardson Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
MS Chemistry and Physics Betsy Rodgers Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
Physical Science Kathryn Romanoff Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Physics Derek Owens Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Web Design (Mon) Tom Robinson Monday - 10:45 AM to 12:15 PM
Web Design (Wed) Tom Robinson Wednesday - 2:30 PM to 4:00 PM

Sixth Grade Core Classes
Course Instructor Day/Time
6/7 Grammar and Composition Linda Richardson Monday - 9:00 AM to 10:30 AM
Literature for Middle School Linda Richardson Wednesday - 9:00 AM to 10:30 AM
Middle School Math Zohra Gutierrez Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM
MS Chemistry and Physics Betsy Rodgers Monday - 12:45 PM to 2:15 PM
MS Creative Writing Angie Nasrallah Wednesday - 9:30 AM to 10:30 AM
Renaissance & Reformation History Linda Richardson Wednesday - 12:45 PM to 2:15 PM
Spanish 1A Karen B. Holston Wednesday - 10:45 AM to 12:15 PM